Prof. Mirosław Świercz członkiem Zespołu Doradczego ds. Rozwoju Usług Metrologicznych

25-02-2022
dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB

Prorektor Politechniki Białostockiej ds. Rozwoju dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB został powołany do Zespołu Doradczego do spraw opracowania innowacyjnych kierunków w zakresie rozwoju usług metrologicznych Głównego Urzędu Miar.

Prof. Mirosław Świercz będzie uczestniczył w pracach zespołu, którego celem jest opiniowanie planów rozwoju Polskiej Metrologii w zakresie działalności badawczo-wdrożeniowej, w tym działań związanych z tworzeniem i rozbudową Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach.

Zakres prac zespołu obejmuje również opiniowanie potrzeb związanych z zakupem specjalistycznej, zaawansowanej aparatury metrologicznej niezbędnej do rozwoju usług metrologicznych w kraju, rozwojem nowoczesnych technologii metrologicznych oraz ich udostępnienia na potrzeby przemysłu i gospodarki. W kompetencjach zespołu znajdują się także działania zmierzające do wspierania działalności badawczo-popularyzatorskiej Głównego Urzędu Miar, koordynowania i monitorowania prac w obszarze publikacji i wydawnictw dotyczących innowacyjnych usług metrologicznych.

Decyzją Prezesa Głównego Urzędu Miar, w siedmioosobowym zespole, oprócz dr hab. inż. Mirosława Świercza, prof. PB z naszej uczelni, znaleźli się też naukowcy z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Serdecznie gratulujemy powołania do zespołu, który będzie opiniował i kształtował rozwój technologii oraz usług metrologicznych w Polsce.