Seminarium doktorantów w dniu 26.01.2022 r.: sieci off-grid, optymalne sterowanie siecią elektryczną

23-01-2022

Uprzejmie zapraszamy na seminarium doktorantów, dotyczące zagadnień sieci off-grid (m.in. do zasilania samochodów elektrycznych) oraz optymalnego sterowania siecią elektryczną.

W trakcie seminarium wyniki swoich prac przedstawi dwóch doktorantów z Ostrava University of Technology (Czechy).

Prelegent: Vojtech Blazek

Opis prezentacji: The presentation will cover the use of vehicle-to-home/vehicle-to-grid technology in a microgrid environment with a demand-side response (DSR) algorithm. In addition, the presentation will include a description of the physical test platform used by ENET Center researchers for research and development of advanced green technologies. The test platform includes off-grid systems with DSR and conventional appliances for simulating household electricity consumption. The presentation is part of an internship that provides the evaluation of the experiment and the subsequent writing of an article in the field of powerline communication in off-grid systems.

Prelegent: Jan Vysocký

The presentation will cover the issue of optimal control of electrical distribution networks. I will present the basic ideas of this issue (i.e., searching the global optimum of an objective function while the optimum must be within limits defined for the optimization problem) and the diagram that shows individual parts of the controlled system and interconnections/relations between the parts. There will be described both the electrical system (the flow of the electrical power) and the communication system (the flow of the data). I will also present a few algorithms that are used for solving optimizations problems dealing with the optimal control of an electrical network nowadays.

Obaj doktoranci odbywają krótki staż naukowy na Wydziale Elektrycznym PB, którego koordynatorem jest dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB.

MS Teams, grupa: Wydział Elektryczny.
26 stycznia 2022 r. (środa), godz. 9.15

Udział w seminarium przez logowanie się do MS Teams i dostęp poprzez Kalendarz lub bezpośrednio.

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem seminariów naukowych na Wydziale Elektrycznym.