Zostań Strategiem PB! Konkurs z nagrodami!

16-01-2022

Konkurs z nagrodami! Szukamy Strategów PB!

Potrafisz sobie wyobrazić, jaka może być nasza Uczelnia za 10 lat? Współtwórz z nami scenariusze rozwoju PB! Weź udział w konkursie i wygrywaj nagrody!

Pracujemy nad uzupełnieniem Strategii Rozwoju Politechniki Białostockiej na lata 2020-2024 z perspektywą przedłużenia do 2030. Dołącz do nas i zaproponuj nazwy scenariuszy rozwoju PB!

Przeczytaj, zanim weźmiesz udział w konkursie

Scenariusze rozwoju PB – co to właściwie znaczy?

W pracach nad pogłębieniem Strategii Rozwoju Politechniki Białostockiej opracowaliśmy scenariusze rozwoju Uczelni w horyzoncie 10 lat. Są to różne obrazy przyszłości Politechniki Białostockiej. Jak może ona wyglądać? Różnie! Wszystko zależy od działań podjętych teraz, a także wielu czynników m.in. przemian społecznych, gospodarczych, środowiskowych, politycznych czy kulturowych.

Po co tworzymy scenariusze rozwoju PB?

Pomagają one zarządzać Uczelnią. Czynią przyszłość bardziej realną. Różne warianty przyszłości skłaniają nas do rozważania alternatywnych kierunków działania. Pokazują konsekwencje pewnych działań lub ich zaniechania. Pozwalają nabrać dystansu i myśleć nieszablonowo.

Opracowaliśmy 4 scenariusze. Jak są zbudowane?

Konstruując scenariusze wybraliśmy 2 kluczowe czynniki:

1. Poziom stabilności zewnętrznych i wewnętrznych regulacji prawnych.
  2. Tempo przemian systemu nauki w kierunku modelu uniwersytetu przedsiębiorczego.

Czynniki te stanowią tzw. osie scenariuszy, które są kanwą do budowania 4 możliwych wizji przyszłości PB. Są one zarówno ważne dla rozwoju Politechniki Białostockiej (mogą mieć decydujący wpływ na kierunek rozwoju Uczelni), jak i niepewne (trudno przewidzieć ich stan za 10 lat, dlatego należy rozpatrywać je w sposób wielowariantowy). Cztery scenariusze uwzględniają różne kombinacje stanów czynników będących ich osiami i różnią się stopniem optymizmu co do przyszłości PB.

Nie oceniamy poszczególnych scenariuszy pod kątem prawdopodobieństwa ich zaistnienia. Celem tworzenia tych scenariuszy nie jest bowiem przewidywanie, co stanie się z Politechniką Białostocką za 10 lat, lecz nakłonienie do refleksji nad tym, co może się stać.

Zadania konkursowe – co należy zrobić?

• Startujemy 17 stycznia. Przez 4 kolejne dni będziemy na naszym profilu FB publikować poszczególne zadania konkursowe.
  • Każde zadanie dotyczy innego scenariusza rozwoju PB.
  • Do każdego scenariusza należy zaproponować nazwę – tytuł scenariusza.
  • Zadanie zaprezentujemy w formie wideo. Nasi eksperci z Wydziału Inżynierii Zarządzania PB wyjaśnią o co chodzi w danym scenariuszu.
  • Twoim zadaniem będzie zaproponować nazwę scenariusza rozwoju PB, biorąc pod uwagę 2 czynniki, które również podamy w wideo.
  • Propozycję nazwy scenariusza należy wpisać w komentarzu pod postem konkursowym do godz. 23:59 (tego samego dnia).
  • W przypadku, gdy uczestnicy zaproponują takie same nazwy scenariuszy, liczy się kolejność wpisania ich w komentarzu pod postem konkursowym.

Dodatkowo, każde nowe zadanie w formie pisemnej będziemy również zamieszczać na stronie uczelnianej.

Chętny na nagrody? Czekaj na pierwsze zadanie! Wygrywaj w konkursie i zostań Strategiem PB!

Zapoznaj się z Regulaminem konkursu: Regulamin konkursu „Zostań Strategiem PB” (PDF, wersja dostępna cyfrowo, 685 KB)