Kolejny projekt badawczy z dofinansowaniem Narodowego Centrum Nauki

06-01-2022

Dr inż. Łukasz Gryko uzyskał finansowanie projektu badawczego pt. „Opracowanie algorytmu optymalizacji doboru rozkładu spektralnego oświetlacza półprzewodnikowego do zwiększenia kontrastu obrazowania tkanek” w ramach konkursu MINIATURA 5, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki. Celem badań jest uefektywnienie oświetlenia medycznego oświetlacza, tak aby podkreślić różnice w barwie tkanek czyniąc rozpoznawalnymi ich wybrane cechy.

Tematyka projektu wpisuje się w ogólnoświatowy kierunek badań półprzewodnikowych emiterów promieniowania i poszukiwania optymalnych rozwiązań oświetlaczy (zastępowanie konwencjonalnych źródeł emiterami LED) do celów medycznych: skutecznego oświetlenia i identyfikacji zmian chorobowych. Najnowsze doniesienia literaturowe wskazują, że dostosowanie rozkładu spektralnej gęstości mocy jest kryterium doboru oświetlenia obiektów ze względu na ich odmienne charakterystyki spektralne absorpcji i odbicia. Wstępne badania pokazują, że obserwacja niewielkich różnic w barwie i strukturze tkanek jest możliwa jedynie przy właściwie dobranym oświetleniu.

Warunkiem koniecznym w konstrukcji oświetlacza medycznego jest odpowiednie ukształtowanie rozkładu spektralnego szerokopasmowego źródła przy zastosowaniu algorytmu korzystającego z wyników pomiarów widm składowych źródeł LED i reflektancji spektralnej obiektu. W celu komfortowej pracy operatora endoskopu medycznego wymagane jest przełączanie oświetlenia między światłem białym o bardzo wysokich wskaźnikach oddawania barw i światłem zapewniającym wysoki kontrast barwny tkanek. Niezbędne jest również elastyczne dostosowanie poziomu natężenia oświetlenia podczas zabiegu przy niezmienności jego parametrów kolorymetrycznych, co ma znaczenie praktyczne z punktu widzenia percepcji wizualnej, ponieważ maksymalizuje wydajność i eliminuje zmęczenie wzroku człowieka.

Dr inż. Łukasz Gryko jest związany z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Białostockiej od 2008 roku jako doktorant, zaś od 2014 r. jest pracownikiem. W 2015 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektronika. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta. Jest współautorem 42 prac naukowych, opublikowanych również w renomowanych wydawnictwach: Solar Energy, Metrology and Measurement Systems, Lasers in Medical Science, Journal of Physiology and Pharmacology. Badania naukowe, które prowadzi dotyczą głównie zagadnień optoelektroniki i techniki świetlnej. W latach 2010 – 2021 współuczestniczył w realizacji wielu projektów badawczych, również w ramach NCBR.