Seminarium dydaktyczne „Normalizacja – nie tylko dla inżynierów”

29-11-2021

Uprzejmie zapraszamy społeczność akademicką Politechniki Białostockiej na wykład otwarty dotyczący ekonomicznego, technicznego i społecznego znaczenia norm i normalizacji.

Tytuł seminarium: Normalizacja – nie tylko dla inżynierów

Prelegent: dr inż. Zygmunt Niechoda, doradca prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Aula 030, Wydział Elektryczny PB, ul. Wiejska 45D.
8 grudnia 2021 r. (środa), 14:15.
Przewidywany czas zakończenia seminarium: godz. 15:45.

Plan seminarium dydaktycznego

1. Normalizacja – co to jest, czego dotyczy, jacy są jej interesariusze.
2. Efekt normalizacji – normy dobrowolne (cechy, typy, rodzaje) i ich autorzy.
3. Normy a prawo techniczne – różnice w podejściu, powoływanie się na normy w przepisach.
4. Korzyści z normalizacji i norm (dla produkcji i wymiany dóbr, biznesu, konsumentów, administracji państwowej, makroekonomii).
5. Rola norm w funkcjonowaniu firmy.

Streszczenie

Normy są coraz częściej postrzegane jako narzędzia zapewniające znaczące korzyści dla:

• państw i społeczeństw – w odniesieniu do konkurencyjności gospodarczej i dostępu do rynków światowych, zrównoważonego rozwoju, działalności regulacyjnej, zakupów publicznych;
  • przedsiębiorstw – w odniesieniu do transferu technologii, znajomości rynków, dobrych praktyk zarządzania, uznawania jakości;
  • konsumentów – w odniesieniu do porównywania wyrobów i usług, poprawy jakości, informacji o funkcjonowaniu urządzeń, bezpieczeństwa i wpływu na środowisko;
  • naukowców – w odniesieniu do pomiarów, oceny ryzyka, rozpowszechniania innowacji.

Z tego względu znajomość ekonomicznego, technicznego i społecznego znaczenia norm i normalizacji, jak też przynoszonych przez nie korzyści, staje się niezbędna nie tylko dla przyszłych inżynierów, ale także dla menedżerów, naukowców, ekonomistów, prawników, czy administracji publicznej. Czytaj więcej (dokument PDF dostępny cyfrowo, 132 KiB).