Doktoraty wdrożeniowe na Wydziale Elektrycznym

03-03-2021

Wydział Elektryczny wziął udział w IV edycji programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Doktorat wdrożeniowy”

Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę naukową nie rezygnując z pracy zawodowej poza uczelnią. Na Politechnice Białostockiej w nowej edycji programu ministerialnego do grona doktorantów dołączyło czterech młodych naukowców, w tym dwóch na Wydziale Elektrycznym.

Doktorat wdrożeniowy to program, który zakłada pracę doktoranta skoncentrowanego na rozwiązaniu konkretnego problemu technologicznego, w dwóch miejscach – w przedsiębiorstwie i uczelni akademickiej. Doktorant ma dwóch opiekunów merytorycznych: jednego wskazanego przez pracodawcę, drugiego – pracownika naukowego Politechniki; co miesiąc otrzymuje także stypendium z MNiSW. Uczelnia uzyskuje dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej, a przedsiębiorstwo zyskuje specjalistę, który przez kilka lat bada i pracuje nad rozwiązaniem problemu czy ulepszeniem produktu.

Wydział Elektryczny realizuje doktoraty przy współpracy z firmą SMP Poland Sp. z o.o. oraz z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP. Na realizację Wydział uzyskał finansowanie w wysokości 677 264, 72 zł.

Rozprawa doktorska mgr. inż. Marcina Kalinowskiego pt.„Synteza właściwości elektrycznych i magnetycznych wielozwojowych cewek impulsowych z uwzględnieniem układu zwojów” ma pomóc firmie SMP, która produkuje części zamienne do samochodów. Zakład w Białymstoku jest liderem w produkcji cewek impulsowych oraz innych podzespołów, bazujących na cewkach indukcyjnych.

Dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, opiekun naukowy rozprawy doktorskiej informuje: „Firma, z którą współpracujemy od lat, przedstawiła nam problem związany z ograniczonym czasem pracy cewek impulsowych a poprawienie konstrukcji i parametrów cewek oraz wydłużenie ich bezawaryjnego czasu pracy znajdzie zastosowanie m.in. w samochodach elektrycznych.”

Natomiast Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, jako producent specjalizowanych robotów, boryka się z problemem nadmiernej emisji zaburzeń elektromagnetycznych. Ich redukcja jest konieczna, by urządzenia wprowadzane na rynek spełniały rygorystyczne normy w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Stąd temat kolejnego doktoratu wdrożeniowego, realizowanego na Wydziale Elektrycznym pt. „Metoda badań emisji zaburzeń elektromagnetycznych promieniowanych pozwalająca na identyfikację źródeł niepożądanych emisji w urządzaniu badanym”. Celem pracy mgr. inż. Krzysztofa Trzcinki jest opracowanie metod badań i stanowiska do pomiaru emisji wspomnianych zaburzeń, co pozwoli na zaoferowanie robotów spełniających rygorystyczne warunki emisji EMC. Opiekunem naukowym jest dr hab. inż. Renata Markowska, prof. PB.

Rozwiązania techniczne opracowane w ramach powyższych tematów zostaną wdrożone, co pozwoli na zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności oferty firm na rynku międzynarodowym.