Dr inż. Michał Harasimczuk odebrał nagrodę im. Prof. Mikołaja Busłowicza

14-12-2020

Dziś jeden z laureatów piątej edycji konkursu o nagrodę im. prof. Mikołaja Busłowicza dr inż Michał Harasimczuk odebrał nagrodę za wyróżniające osiągnięcia naukowe w 2019 roku. JM Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB osobiście gratulowała laureatowi.

Laureatami nagrody im. prof. Mikołaja Busłowicza są osoby, które uzyskały wyróżniające osiągnięcia naukowe zaprezentowane w 2019 roku w monografii, publikacjach naukowych, rozprawie doktorskiej lub pracy magisterskiej w dyscyplinach: automatyka i robotyka, elektrotechnika, elektronika. W tym roku kapituła konkursu przyznała trzy równorzędne nagrody ze względu na wysoki poziom publikacji opisujących badania naukowe. Laureatami nagrody zostali dr inż. Zbigniew Sołjan, dr inż. Kamil Borawski oraz dr inż. Michał Harasimczuk.

Dr inż. Michał Harasimczuk otrzymał nagrodę w uznaniu za opracowanie konstrukcji i przeprowadzenie szerokich prac badawczych dotyczących innowacyjnych układów przekształtników energii przewidzianych do zastosowania w systemach energetyki odnawialnej. Prowadzone prace laureata dotyczyły istotnych problemów technicznej realizacji układów przemienników energii, w które powinny być wyposażone lokalne, hybrydowe systemy wytwarzania i magazynowania energii. Na podkreślenie zasługuje praktyczny charakter prac, w wyniku których zostały opracowane nowatorskie konstrukcje układów przekształtników. Bardzo ważnym osiągnięciem laureata było zaproponowanie oryginalnych topologii quasi-rezonansowych przekształtników prądu stałego z dławikami dzielonymi oraz opracowanie trzech modeli laboratoryjnych, w tym opracowanie elementów magnetycznych i obwodów mocy, cechujących się bardzo wysoką sprawnością energetyczną przy dużej przekładni napięciowej.

Zaproponowane przez dr inż. Michała Harasimczuka innowacyjne wyniki prac badawczych zostały potwierdzone przyznaniem patentu na wynalazek PT „Quasi-rezonansowy przekształtnik podwyższający napięcie z dławikiem sprzężonym”, a jego rozprawa doktorska została wyróżniona przez Radę Wydziału Elektrycznego.

Serdecznie gratulujemy!

Od lewej Dyrektor Instytutu AEiE Andrzej Ruszewski, Dziekan Wydziału Elektrycznego Bogusław Butryło, Michał Harasimczuk, JM Rektor Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB