Wystawa zdjęć inż. Mirosława Bujanowskiego

22-09-2020

inż. Mirosław Bujanowski25 września 2020 r. otwarta zostanie na Politechnice Białostockiej wystawa zdjęć inż. Mirosława Bujanowskiego pt.: „Karnawał białostockiej 'Solidarności’ w obiektywie Mirosława Bujanowskiego”. Autor zdjęć to wieloletni pracownik Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, zmarły przed trzema laty (25 września 2017 r.). Dokumentował historię naszej Uczelni, był twórcą Eksponatorium Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej „Almaria” oraz inicjatorem powstania Centrum Historii Politechniki Białostockiej.

Na wystawie zdjęć autorstwa inż. Mirosława Bujanowskiego zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt zdjęć z lat 80-tych, z okresu poprzedzającego wprowadzenie Stanu Wojennego – w tym także ze strajków pracowników oraz studentów na Politechnice Białostockiej. Dodatkowo wydany zostanie katalog wystawy w formie albumu. W katalogu zostanie przedstawionych ok. 150 zdjęć inż. Mirosława Bujanowskiego, poprzedzonych wstępem historycznym opracowanym przez dr. Marka Kietlińskiego (dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku). W katalogu znajdzie się również biogram inż. Mirosława Bujanowskiego. Zdjęcia nie były dotąd nigdzie publikowane i są zupełnie nieznane opinii publicznej. Stanowią unikatowe świadectwo tamtych czasów.

Wystawa zdjęć ma charakter naukowo-publicystyczny, nawiązuje do 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych – powstania NSZZ Solidarność. Celem wystawy jest także upamiętnienie postaci inż. Mirosława Bujanowskiego poprzez prezentację jego dorobku, a także ekspozycja w przestrzeni publicznej zdjęć ukazujących codzienne życie białostoczan u progu lat 80-tych XX wieku, ich trosk oraz nadziei związanych z rodzącą się „Solidarnością”.

Wystawę organizują wspólnie Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność Politechniki Białostockiej, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku, Archiwum Państwowe w Białymstoku oraz Archiwum Uczelniane i Centrum Historii Politechniki Białostockiej. Partnerem wystawy jest Marszałek Województwa Podlaskiego, Artur Kosicki.

Wernisaż wystawy objęli swymi patronatami: JM Rektor Politechniki Białostockiej – dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Wojewoda Podlaski – Bogdan Paszkowski oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność – Józef Mozolewski.

Patronat medialny: TVP3 Białystok, Radio Białystok oraz Radio Akadera.

Wystawa zaprezentowana zostanie na Wydziale Elektrycznym na korytarzu na I piętrze od strony akademików (nad głównym wejściem do budynku). Zdjęcia będzie można oglądać przez miesiąc – aż do końca października.

Zaproszenie na wystawę