El-Robo-Mech 2020: wręczenie nagród, indeksy dla najlepszych

02-07-2020

W dniu 1 lipca 2020 r, odbyła się uroczystość wręczenia nagród w kolejnej edycji corocznego konkursu El-Robo-Mech 2019/2020.

Konkurs jest organizowany przez Wydział Mechaniczny i Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oraz Radę Przedsiębiorców przy Wydziale Mechanicznym i Radę Przemysłowo-Programową przy Wydziale Elektrycznym. Celem konkursu jest docenienie młodych, utalentowanych ludzi oraz popularyzacja nauk technicznych. Laureaci konkursu uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw.

Ze względu na pandemię, finał V edycji został przesunięty i miał skromny przebieg.

W uroczystości uczestniczyli laureaci konkursu oraz:

• prof. dr hab. Jarosław Perszko, Prorektor ds. studenckich;
  • dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB, Dziekan Wydziału Mechanicznego;
  • dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Dziekan Wydziału Elektrycznego;
  • dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, Przewodniczy Komisji Konkursowej.

Zwycięzcy konkursu El-Robo-Mech 2019/2020 z prawem do studiowania na Wydziale Mechanicznym lub Wydziale Elektrycznym PB

• Miejsce 1
    Tytuł projektu: MiniSumo – Sumo Bot.
    Autor pracy: Kacper Zaleski.
    Afiliacja zespołu: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej).
    Celem projektu było zaprojektowanie, wykonanie i oprogramowanie Robota klasy mini sumo. Dodatkowo tworząc ten projekt laureat chciał poszerzać swoją wiedzę z zakresu elektroniki, mechaniki i programowania.
  • Miejsce 2
    Tytuł projektu: Rex.
    Autorzy pracy: Jakub Pojawa, Filip Sawośko, Jakub Jaromski.
    Afiliacja zespołu: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej.
    Zaprojektowany Robot zatrzymuje się przed osobą, za którą podąża i wznawia ruch po oddaleniu się użytkownika od maszyny. Finalnie, Rex będzie wykonywał manewry do przodu, na boki i do tylu pozwalając mu na płynną jazdę we wszystkich kierunkach.
  • Miejsce 3
    Tytuł projektu: Antonio.
    Autorzy pracy: Sebastian Grosfeld, Mateusz Lewocz, Radosław Sienkiewicz.
    Afiliacja zespołu: III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku.
    Projekt robot-łazik „Antonio” jest to jednostka jeżdżąca o manualnym systemie sterowania połączonym z pilotem. Robot posiada ramię oparte na dwóch zawiasach poruszające się z pomocą siłowników, które będzie zawierało wiertło oraz „odkurzacz”. Posłużą one do zbierania próbek ziemi, które będzie można poddać badaniom. Projekt będzie wyposażony w czujniki umożliwiające m.in. badanie PH gleby. Projekt dąży do zbudowania autonomicznego urządzenia monitorującego stan pól przeznaczonych pod uprawę i nie tylko.
  • Miejsce 4
    Nazwa projektu: Hexanid.
    Autorzy pracy: Bartosz Wiszowaty, Jakub Kruszewski, Grzegorz Garbiel.
    Afiliacja zespołu: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej.
    Robot Hexanid dzięki czujnikowi temperatury będzie mógł odróżniać ludzi od innych przedmiotów. Robot może być wykorzystywane przez wojsko w celu wykrywania min, dzięki czujnikom metalu.
  • Miejsce 5
    Nazwa projektu: ZZ-1.
    Autorzy pracy: Michał Sawicki, Paulina Czyżewska, Jakub Konopko.
    Afiliacja zespołu: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej.
    Projekt ZZ-1 to łazik badawczy będący w stanie pobrać i przebadać glebę. Dzięki wbudowanemu wiertłu jest w stanie pobrać glebę do głębokości 7 cm. Zgodnie z jego celem jest możliwy do wykorzystania w dziedzinach takich jak górnictwo i gospodarka rolna.

Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich umiejętności w ramach studiów na Wydziale Elektrycznym.