Konkurs El-Robo-Mech 2020 rozstrzygnięty: indeksy rozdane

20-06-2020

18 czerwca 2020 roku odbył się finał V edycji konkursu El-Robo-Mech. Z powodu panującej pandemii finał konkursu odbył się później, niż pierwotnie planowano. Finał konkursu odbywał się w formie zdalnej, przy wykorzystaniu platformy Microsoft Teams. Przed Komisją Konkursową były prezentowane filmy przygotowane przez  uczestników konkursu. W roku 2020 jury konkursu obradowało w składzie:

• dr inż. Jarosław Czaban (WM),
  • mgr Krzysztof Domas (przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Białymstoku),
  • dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek (WM) – przewodniczący komisji konkursowej,
  • dr inż. Sławomir Kwiećkowski (WE),
  • mgr inż. Anna Niczyporuk (Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku),
  • dr hab. inż. Adam Sołbut (WE),
  • dr inż. Wojciech Winogrodzki (przedstawiciel Rady Przedsiębiorców WM),

Podstawowym celem konkursu El-Robo-Mech jest docenienie młodych, utalentowanych ludzi oraz popularyzacja nauk technicznych w ogóle, a studiów na Politechnice Białostockiej w szczególności. Laureaci konkursu uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw.

W finale El-Robo-Mech 2020 zaprezentowało się trzynaście drużyn. Jury konkursu było pełne podziwu dla pomysłów, a przede wszystkim pasji młodych ludzi. Doceniło ich zaangażowanie i chęć zdobywania nowych umiejętności. Ze względu na wyrównany poziom prac jury nagrodziło 5 projektów.

Zwycięzcy konkursu El-Robo-Mech 2020 z prawem do studiowania na Wydziale Mechanicznym lub Wydziale Elektrycznym PB

• Miejsce 1
    Tytuł projektu: MiniSumo – Sumo Bot.
    Autor pracy: Kacper Zaleski.
    Afiliacja zespołu: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej).
    Celem projektu było zaprojektowanie, wykonanie i oprogramowanie Robota klasy mini sumo. Dodatkowo tworząc ten projekt laureat chciał poszerzać swoją wiedzę z zakresu elektroniki, mechaniki i programowania.
  • Miejsce 2
    Tytuł projektu: Rex.
    Autorzy pracy: Jakub Pojawa, Filip Sawośko, Jakub Jaromski.
    Afiliacja zespołu: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej.
    Zaprojektowany Robot zatrzymuje się przed osobą, za którą podąża i wznawia ruch po oddaleniu się użytkownika od maszyny. Finalnie, Rex będzie wykonywał manewry do przodu, na boki i do tylu pozwalając mu na płynną jazdę we wszystkich kierunkach.
  • Miejsce 3
    Tytuł projektu: Antonio.
    Autorzy pracy: Sebastian Grosfeld, Mateusz Lewocz, Radosław Sienkiewicz.
    Afiliacja zespołu: III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku.
    Projekt robot-łazik „Antonio” jest to jednostka jeżdżąca o manualnym systemie sterowania połączonym z pilotem. Robot posiada ramię oparte na dwóch zawiasach poruszające się z pomocą siłowników, które będzie zawierało wiertło oraz „odkurzacz”. Posłużą one do zbierania próbek ziemi, które będzie można poddać badaniom. Projekt będzie wyposażony w czujniki umożliwiające m.in. badanie PH gleby. Projekt dąży do zbudowania autonomicznego urządzenia monitorującego stan pól przeznaczonych pod uprawę i nie tylko.
  • Miejsce 4
    Nazwa projektu: Hexanid.
    Autorzy pracy: Bartosz Wiszowaty, Jakub Kruszewski, Grzegorz Garbiel.
    Afiliacja zespołu: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej.
    Robot Hexanid dzięki czujnikowi temperatury będzie mógł odróżniać ludzi od innych przedmiotów. Robot może być wykorzystywane przez wojsko w celu wykrywania min, dzięki czujnikom metalu.
  • Miejsce 5
    Nazwa projektu: ZZ-1.
    Autorzy pracy: Michał Sawicki, Paulina Czyżewska, Jakub Konopko.
    Afiliacja zespołu: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej.
    Projekt ZZ-1 to łazik badawczy będący w stanie pobrać i przebadać glebę. Dzięki wbudowanemu wiertłu jest w stanie pobrać glebę do głębokości 7 cm. Zgodnie z jego celem jest możliwy do wykorzystania w dziedzinach takich jak górnictwo i gospodarka rolna.

Serdecznie gratulujemy!