Kolejne projekty badawcze NCN na wydziale

22-05-2020

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki kolejnych konkursów na granty badawcze w ramach programów OPUS 18, PRELUDIUM 18, SONATA 15 oraz PRELUDIUM BIS 1.

Z przyjemnością informujemy wśród trzech projektów z Politechniki Białostockiej które uzyskały finansowanie, znajdują się dwa zgłoszone przez pracowników Wydziału Elektrycznego, Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki.

W ramach programu OPUS finansowanie uzyskał projekt pt. Ultraszerokopasmowa emisja 1.0-2.1 μm w światłowodach wielordzeniowych domieszkowanymi ziemiami rzadkimi i metalami Ni, Cr, Bi , którego kierownikiem jest dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB. Przyznane środki (1 152 720 zł) zostaną przeznaczone na zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji projektu.

W konkursie PRELUDIUM BIS 1 został zaakceptowany do realizacji projekt pt. Szklano-ceramiczne światłowody domieszkowane jonami lantanowców – badania i technologia, który będzie realizowany pod kierunkiem dr hab. inż. Jacka Żmojdy, prof. PB. Na prowadzenie prac w tym projekcie przyznano 439 200 zł.

W konkursach OPUS, PRELUDIUM i SONATA oraz PRELUDIUM BIS, złożono łącznie 4 524 wniosków. Finansowanie otrzymało prawie 18% z nich.

Informacja o wynikach konkursu na stronie internetowej Politechniki Białostockiej.