Pracownicy Wydziału Elektrycznego PB uhonorowani nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

21-02-2020

W dniu 19 lutego 2020 r. po raz pierwszy był obchodzony Dzień Nauki Polskiej, święto państwowe ustanowione w dowód uznania dla dokonań polskich naukowców. Główne uroczystości związane z obchodami Dnia Nauki Polskiej miały miejsce w Toruniu. Podczas uroczystości w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, wręczył nagrody najznamienitszym naukowcom.

Z przyjemnością informujemy, że w roku 2020 dwóch pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockich zostało uhonorowanych Nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

• prof. zw. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek otrzymał Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt działalności,
  • dr hab. inż. Jacek Żmojda, prof. PB został wyróżniony Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

Otrzymane nagrody są dowodem znaczących, wyróżniających osiągnięć w działalności badawczej.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego w roku 1971, zaś profesora zwyczajnego w 1974 r. Prof. Tadeusz Kaczorek jest jej członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk od 1998 r. W 2004 r. został członkiem honorowym Węgierskiej Akademii Nauk. Od 1999 r. jest członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce. Profesor Tadeusz Kaczorek uzyskał zaszczytną godność Fellow of IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), największej organizacji międzynarodowej grupującej specjalistów z zakresu elektrotechniki i elektroniki.

Profesor Tadeusz Kaczorek jest niekwestionowanym liderem wśród uczonych zajmujących się elektrotechniką, automatyką. Jego działalność naukowa dotyczy zagadnień związanych z teorią sterowania oraz teorią systemów dynamicznych, a w szczególności układów singularnych i wielowymiarowych. Jest pionierem badań w dziedzinie dyskretnych układów dynamicznych o wielu zmiennych niezależnych oraz układów osobliwych, a także dodatnich układów dynamicznych, dla których przedstawił oryginalne, jednolite ujęcie teoretyczne. Prof. zw. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek jest autorem lub współautorem blisko 30 monografii oraz książek opublikowanych przez prestiżowe wydawnictwa, m.in. Two-Dimensional Linear System (Springer Verlag, 1985 r.), Positive 1D and 2D Systems (Springer Verlag, 2002 r.), Polynomial and Rational Matrices, Applications in Dynamical Systems Theory (Springer Varlag, 2007 r.), The Realization Problem for Positive and Fractional Systems (Springer Verlag, 2014 r.), Fractional Linear Systems and Electrical Circuits (Springer Verlag, 2015 r.).

Ponad pięćdziesięcioletnia działalność naukowa i dydaktyczna prof. zw. dr hab inż. Tadeusza Kaczorka jest bardzo wszechstronna, bogata i owocna. Stworzył On szkołę naukową w zakresie teorii sterowania i układów dynamicznych, z której wyszło ok. 20 profesorów. Część z nich pracuje za granicą, m.in. w USA, Anglii i Japonii, rozwijając naukę polską i światową. Prace naukowe profesora Tadeusza Kaczorka stanowią inspirację do podejmowania nowych badań naukowych w wielu ośrodkach naukowych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dr hab. inż. Jacek Żmojda, prof. PB jest pracownikiem Wydziału elektrycznego PB od 2009 r. Nagroda Prezesa Rady Ministrów uzyskał za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w uznaniu wyników badań udokumentowanych w ramach osiągnięcia pod wspólnym tytułem Kształtowanie właściwości luminescencyjnych szkieł antymonowo-germanianowych na potrzeby współczesnej fotoniki światłowodowej, które stało się podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego w roku 2018.

Badania naukowe dr hab. inż. Jacka Żmojdy, prof. PB wpisują się w ważny, aktualny nurt we współczesnej fotonice, obejmujący poszukiwania nowych szkieł aktywnych charakteryzujących się specjalnymi wymaganymi. Wyniki prac dr hab. inż. Jacka Żmojdy stanowią znaczące osiągnięcie w zakresie uzyskania nowych materiałów fotonicznych – szkieł antymonowo-germanianowych. Opracowane nowe materiały charakteryzują się występowaniem emisji promieniowania w zakresie widzialnym na drodze procesów relaksacji. Możliwa jest też modyfikacja profilu widma luminescencji przy jednoczesnym zachowaniu ich właściwości optycznych i termicznych. W trakcie badań uzyskano też materiały wykazujące występowanie efektu plazmonowego.

Święto państwowe Dzień Nauki Polskiej zostało wprowadzone ustawą z dnia 9 stycznia 2020 roku. Celem święta jest między innymi wyrażenie uznania dla dokonań polskich naukowców, a także zainspirowanie młodych ludzi do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy. Jako datę wybrano 19 lutego, w uznaniu zasług Mikołaja Kopernika dla astronomii. Autor dzieła „O obrotach sfer niebieskich” urodził się 19 lutego 1473 roku. Autorzy ustawy wskazują, że przez kilkaset lat nauka była głównym bodźcem do rozwoju intelektualnego, a także gospodarczego w Polsce. Odkrycia polskich badaczy często wywierały znaczący wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Do grona najwybitniejszych naukowców, oprócz Kopernika, zaliczają Marię Skłodowską-Curie, Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Zygmunta Wróblewskiego, Stefana Banacha, Karola Olszewskiego czy Jana Czochralskiego.

Relacja z uroczystej Gali Nauki Polskiej 2020 na stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.