Student WE: Technotalent PB 2019

11-12-2019

10 grudnia w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku rozdano nagrody w szóstej edycji konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty. Po raz kolejny zostali wyróżnieni i nagrodzeni młodzi innowatorzy.

Z przyjemnością informujemy, że w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej, za projekt urządzenia  pt. Komunikator do komunikacji alternatywnej, nagrodzony został Mateusz Sumorek. Laureat  nagrody jest studentem Wydziału Elektrycznego, kierunku elektronika i telekomunikacja.

Mateusz Sumorek stworzył urządzenie, które  może być stosowane w trakcie terapii oraz w codziennym życiu osób, które nie mają możliwości bądź umiejętności porozumiewania się w sposób werbalny. Dostępne obecnie na rynku komunikatory mowy alternatywnej są często niedostosowane do potrzeb takich osób, zbyt skomplikowane, trudne w obsłudze. Mateusz Sumorek w trakcie uroczystości wyjaśnił:
Komunikacja, nawet na uproszczonym poziomie, jest bardzo ważna. U osób niepełnosprawnych trudność w kontakcie z otoczeniem powoduje duży stres. Nie mogą wyrazić swoich potrzeb czy uczuć. Takie osoby spotkałem na swojej drodze i chciałem im pomóc. Projekt realizuję we współpracy z terapeutami ze Szkoły Podstawowej Nr 46 Specjalnej w Białymstoku. To oni poprosili o skonstruowanie takiego urządzenia, bo nie mają z czym pracować. Pokazali mi wady komunikatorów dostępnych na rynku i powiedzieli, czego potrzebują.

Laureat nagrody, Mateusz Sumorek zapewnił, że jego urządzenie jest uproszczone do absolutnego minimum, stanowi znaczące usprawnienie istniejących już rozwiązań, a także jest tańsze. Zdobywca nagrody otrzymał czek na 5 tys. złotych ufundowany przez rektora Politechniki Białostockiej.

Na podkreślenie zasługuje, że w tegorocznej edycji konkursu Technotalenty, do końcowego etapu zostało zakwalifikowanych 55 projektów. Wśród laureatów konkursu Technotalent 2019, oprócz Matusza Sumorka z Wydziału Elektrycznego, w innych kategoriach nagrody zdobyły 2 projekty studentów Wydziału Architektury. Wyróżnienie uzyskał zespół z Wydziału Mechanicznego.

Gratulujemy!

Strona internetowa fundacji Technotalenty.

Relacja w gali konkursu Technotalenty 2019 zamieszczona na stronie internetowej Politechniki Białostockiej.