Seminarium naukowe w dniu 17.04.2019 r.

11-04-2019

Prelegent:

mgr inż. Karol Czajkowski,
doktorant Wydziału Elektrycznego PB.

Tytuł referatu:

Opracowanie światłowodu aktywnego wykazującego efekt plazmonowy.

sala WE-007, Wydział Elektryczny PB, ul. Wiejska 45D.

17 kwietnia 2019 r. (środa),   11:15.

Dodatkowe informacje:

Seminarium naukowe mgr inż. Karola Czajkowskiego jest związane z planowanym wszczęciem przewodu doktorskiego w dyscyplinie naukowej elektrotechnika. Opiekunem naukowym pracy jest dr hab. inż. Jacek Żmojda.

Streszczenie:

Szkła i światłowody aktywne domieszkowane nanocząstkami metali szlachetnych (Ag, Au) otwierają nowe możliwości w konstrukcji źródeł promieniowania oraz sensorów optoelektronicznych opartych o wykorzystanie efektu plazmonowego. Głównym celem wprowadzania nanocząstek metali szlachetnych do szklanego rdzenia jest możliwość kształtowania sygnału luminescencji w zakresie widzialnym, osiągana na drodze transferu energii pomiędzy nanocząstkami metali, a pierwiastkami ziem rzadkich oraz w efekcie wzmocnienia pola elektrycznego w obrębie jonów pierwiastków ziem rzadkich, wywołanego powierzchniowym rezonansem plazmonowym. Prace dotyczące mechanizmów oddziaływania nanocząstek metali szlachetnych na właściwości luminescencyjne szkieł aktywnych są obecnie tematem badań wielu ośrodków naukowych na świecie. W efekcie prowadzą one do osiągania nowych możliwości urządzeń optoelektronicznych, w tym źródeł oraz sensorów światłowodowych wykorzystywanych obecnie w medycynie, optyce i nanofotonice (SERS – ang. Surface Enhanced Raman Scattering, LSPR – ang. Local Surface Plasmon Resonance).

W referacie zostaną zaprezentowane wyniki badań nad uzyskaniem efektu plazmonowego w szkłach domieszkowanych jonami europu oraz srebra i złota oraz jego wpływ na właściwości luminescencyjne. Przedstawiony zostanie również, proces technologiczny redukcji termochemicznej nanocząstek srebra i złota zachodzący na drodze wygrzewania oraz określone zostaną wstępne warunki do uzyskania efektu plazmonowego w światłowodzie.