Projekt DOTmouse: nagroda w ramach Programu Odkrywcy Diamentów

11-04-2019
Odkrywcy Diamentów PB

Zgodnie z decyzją Kapituły Programu Odkrywcy Diamentów z dnia 4 kwietnia 2019 r., w kolejnej edycji programu zostało nagrodzonych pięć projektów zgłoszonych przez zespoły uczniowskie. Nagrodzone zespoły uzyskały finansowanie na zrealizowanie przedstawionych projektów, przygotowanie prototypów czy też wykonanie testów.

Miło nam poinformować, że w gronie pięciu nagrodzonych projektów znalazło się również rozwiązanie techniczne pt. DOTmouse

Projekt został zgłoszony przez grupę z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku: Michał Emil Wądołowski, Arkadiusz Stanisław Murawski, Mateusz Chitruk, których opiekunem jest mgr inż. Piotr Golonko oraz Pan Mateusz Sumorek, student Wydziału Elektrycznego, kierunku Elektronika i Telekomunikacja.

Zarówno opiekunowie projektu jak też członkowie zespołu działają również w ramach Studenckiego Koła Naukowego I/O założonego na Wydziale Elektrycznym PB. Opiekunem koła jest dr inż. Agnieszka Choroszucho. Współpraca pomiędzy Wydziałem Elektrycznym i Zespołem Szkół Elektrycznych w Białymstoku daje możliwość udziału w pracach kół naukowych uczniów szkół średnich.

Nagrodzony projekt DOTmouse otrzymał dofinansowanie w wysokości 3000 zł. W ramach projektu zbudowane zostanie urządzenie w kształcie myszki komputerowej, które będzie ułatwiało osobom niewidomym szybki odczyt tekstów. Autorzy projektu, poprzez obniżenie ceny urządzenia w porównaniu z obecnie dostępnymi na rynku przewidują możliwość jego udostępnienia szerszej grupie odbiorców. Mają również w planach wzbogacenie urządzenia o moduł zmiany tekstu na mowę.

Gratulujemy, życzymy kolejnych ciekawych pomysłów i dalszych sukcesów!

Pełna lista zespołów nagrodzonych w ramach Programu Odkrywcy Diamentów (rozstrzygnięcie z dnia 4 kwietnia 2019 r.)