III miejsce w konkursie EL-ROBO-MECH

05-04-2019

Z przyjemnością informujemy, że laureatami tegorocznego konkursu EL-ROBO-MECH, zdobywcami III miejsca, jest zespół uczniów z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku, którzy są również członkami Koła Naukowego IO działającego na Wydziale Elektrycznym PB. Współpraca pomiędzy Wydziałem Elektrycznym i Zespołem Szkół Elektrycznych w Białymstoku daje możliwość udziału w pracach kół naukowych uczniów szkół średnich.

Nagrodzony zespół tworzą: Krzysztof Hubert Pacek, Jakub Chmielewski i Jakub Semborski. Opiekunem zespołu w Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku jest mgr inż. Piotr Golonko, doktorant Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Projekt wyróżniony (III miejsce) w konkursie EL-ROBO-MECH 2018/2019 nosi tytuł Maszyna badająca wady postawy – skrzywienia kręgosłupa.

Celem projektu jest skonstruowanie maszyny badającej wady postawy – skrzywienia kręgosłupa. Aparaty obecnie stosowane na rynku tj. Roentgena i rezonansu magnetycznego są problematyczne i nie można stosować ich zbyt często. Celem projektu jest wykorzystanie ultradźwięków. Technologia USG jest nieinwazyjną metodą. Dzięki nieszkodliwości tego badania możemy je wykonać u ludzi w każdym wieku i na bieżąco śledzić postępy w rozwoju lub leczeniu wady. Dzięki wykorzystaniu technologii USG i analizy obrazu będzie można uzyskać informacje, które zostaną umieszczone w przestrzeni 3D. Efektem końcowym jest prezentacja obszaru trójwymiarowego z naniesionym obrazem kręgosłupa. Lekarz prowadzący badanie, posiadając taką wizualizację ma szczegółowo przedstawiony obraz kręgosłupa badanego pacjenta i może wykorzystać tę wiedzę do prowadzenia dalszej terapii.

Projekt pozwala nam na rozwój pasji, każdy z nas ma podzielony wkład w przygotowaniu projektu: Jakub Semborski zajmuje się elektroniką i wysyłaniem danych do komputera, Krzysztof Hubert Pacek zajmuje się konstrukcją mechaniczną, a Jakub Chmielewski programowaniem. Przez lata nauki zebraliśmy doświadczenia w różnych firmach, pracując w wakacje a weekendami nauczyliśmy trochę o procesie tworzenia projektu, i zdobyliśmy bardzo cenne doświadczenia praktyczne. Swoją pasję będziemy kontynuować na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej”.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Uroczyste wręczenie nagród, odbędzie się 17 kwietnia 2019 r. o godzinie 12.10 w sali 107 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Wyniki konkursu EL-ROBO-MECH 2018/2019.

Ogólne informacje o konkursie EL-ROBO-MECH.