EL-ROBO-MECH 2018/2019: rozstrzygnięcie konkursu

01-04-2019
Konkurs EL-ROBO-MECH

Konkurs EL-ROBO-MECH w edycji 2018/2019 zakończył się.

Prezentacje projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu odbyły się w dniu 18 marca 2019 roku. Jury w składzie:

• dr hab. inż. Zbigniew Kulesza,
  • dr inż. Jarosław Czaban,
  • dr inż. Wojciech Winogrodzki,
  • dr hab. inż. Adam Sołbut,
  • mgr Krzysztof Domas,
  • mgr inż. Anna Niczyporuk,
  • mgr Dorota Głębocka,

zapoznało się z projektami zakwalifikowanymi do drugiego etapu i wysłuchało członków zespołów. Nagrodzono pięć projektów.

Członkowie zwycięskich zespołów uzyskali prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnym kierunku studiów na Wydziale Elektrycznym lub Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Lista zwycięzców konkursu EL-ROBO-MECH 2018/2019

• Miejsce 1

Nazwa projektu: robot Humanoid;

Autor projektu (skład zespołu): Kacper Zaleski;

Opiekun projektu: Grzegorz Nowik;

Afiliacja zespołu: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej;

Opis:

Humanoid jest dwunożnym robotem wielkości dwuletniego dziecka. Jego szkielet zbudowany jest z aluminiowych części, które wprawia w ruch 16 serwomechanizmów. Serwami zarządza sterownik serw zaś całym robotem steruje płytka ESP 32 oraz Raspberry służące do streamu obrazu. Robot wyposażony jest w szereg czujników takich jak: żyroskop, akcelerometr, magnetometr, czujnik odległości, temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz kamerę. Jedna z nich przesyła na żywo obraz do komputera.

• Miejsce 2

Nazwa projektu: rower dla osób niepełnosprawnych;

Autor projektu (skład zespołu): Krzysztof Piotrowski;

Opiekun projektu: Grzegorz Wróblewski;

Opis:

Projekt polega na przystosowaniu roweru do używania przez ludzi dotkniętych niepełnosprawnością pozwalającą im wprowadzić trójkołowiec w ruch, lecz uniemożliwiającą samodzielne ustalanie kierunku jazdy. Celem projektu jest wykonanie prototypu w pełni funkcjonującego urządzenia rehabilitacyjnego sterowanego drogą radiową.

• Miejsce 3

Nazwa projektu: maszyna badająca wady postawy – skrzywienia kręgosłupa;

Autorzy projektu (skład zespołu): Krzysztof Hubert Pacek, Jakub Chmielewski, Jakub Semborski;

Opiekun projektu: Piotr Golonko;

Opis:

Celem projektu jest skonstruowanie maszyny badającej wady postawy – skrzywienia kręgosłupa. Dzięki wykorzystaniu technologii USG i analizy obrazu uzyskuje się  informacje, które umieszcza się w przestrzeni 3D. Efektem końcowym jest prezentacja obszaru trójwymiarowego z naniesionym obrazem kręgosłupa. Lekarz prowadzący badanie, posiadając taką wizualizację, ma dokładnie przedstawiony obraz kręgosłupa badanego pacjenta i może wykorzystać tę wiedzę do prowadzenia dalszej terapii.

• Miejsce 4

Nazwa projektu: robot geologiczny Researcher;

Autorzy projektu (skład zespołu): Kacper Sokół, Maciej Pietrewicz;

Opiekun projektu: Grzegorz Nowik;

Afiliacja zespołu: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej;

Opis:

Researcher jest mobilnym, sześciokołowym robotem starowanym przez radio. Zaprojektowano go jako urządzenie do badania próbek gleby: jest wyposażony w manipulator z wiertłem i pojemnikiem. Można też wykorzystać go do rozpoznawania terenu – robot dysponuje systemem wizyjnym i oświetleniowym.

• Miejsce 5

Nazwa projektu: komputerowy system do wytwarzania filamentu z tworzywa PET;

Autorzy projektu (skład zespołu): Jakub Werykowski, Hubert Taudul;

Opiekun projektu: Andrzej Szulc;

Opis:

Celem projektu jest skonstruowanie linii technologicznej służącej do wytwarzania filamentu do drukarek 3D. Filament będzie pochodził z przetworzonych butelek plastikowych PET. Ma być tani, łatwo dostępny i ekologiczny (dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadów). Całe urządzenie składać się będzie z rozdrabniacza, ekstrudera i zespołu chłodząco-zwijającego). Docelowo ma działać pod kontrolą Arduino.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 17 kwietnia 2019 r. o godzinie 12.10 w sali 107 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.