Legia Akademicka – rekrutacja 2018/19

25-02-2019

Legia Akademicka - plakatPolitechnika Białostocka w roku akademickim 2018/2019 kontynuuje udział w programie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów – Legia Akademicka.

Rozpoczynamy rekrutację wśród studentów. Polega ona na złożeniu przez studenta stosownego wniosku potwierdzającego chęć uczestniczenia w programie. Do Legii Akademickiej może zgłosić się następująca osoba:

• posiadacz obywatelstwa polskiego,
  • student uczelni wyższej,
  • osoba, która przeszła kwalifikację wojskową (lub wyrazi gotowość, aby odbyć kwalifikację wojskową),
  • w przypadku zgłoszenia do programu kobiety, która nie posiada kwalifikacji wojskowej, konieczne jest złożenie w dziekanacie dodatkowego wniosku.

Studenci Politechniki Białostockiej składają wnioski w dziekanatach swoich wydziałów.

Opis programu

Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia:

• Część teoretyczną – realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym;
  • Część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) – organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej.

Do programu może przystąpić student (studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie.

W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej, które musi zostać zrealizowane w nieprzekraczalnym terminie do 15 maja 2019 r. Jego zasadniczym celem będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.

Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych lub ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP podczas przerwy wakacyjnej.

Więcej szczegółowych informacji