Seminarium naukowe w dniu 20.06.2018 r.

13-06-2018
Seminarium naukowe mgr inż. Krzysztofa Dmitruka

Prelegent:

mgr inż. Krzysztof Dmitruk,
doktorant Wydziału Elektrycznego PB.

Tytuł referatu:

Sterowanie predykcyjne-SVM trójfazowym przekształtnikiem AC/DC współpracującym z odnawialnymi źródłami energii.

sala WE-007, Wydział Elektryczny PB, ul. Wiejska 45D.

20 czerwca 2018 r. (środa),   10:00.

Dodatkowe informacje:

Seminarium naukowe mgr. inż. Krzysztofa Dmitruka jest związane z planowanym wszczęciem przewodu doktorskiego w dyscyplinie naukowej elektrotechnika. Opiekunem naukowym pracy jest prof. dr hab. inż. Andrzej Sikorski, prof. zw. PB.

Streszczenie:

Tematyka pracy obejmuje wybrane zagadnienia związane ze sterowaniem przekształtników energoelektronicznych współpracujących z odnawialnymi źródłami energii. Rozważane będzie sterowanie predykcyjne SVM (ang. Space Vector Modulation) umożliwiające optymalizację częstotliwości przełączeń łączników przekształtnika redukujące równocześnie straty łączeniowe, a tym samym zwiększające jego sprawność układu. Konstrukcja proponowanego układu sterowania będzie umożliwiała użycie filtrów typu LCL zmniejszających (w porównaniu do układów z filtrem typu L) wartość współczynnika zawartości harmonicznych THD (ang. Total Harmonic Distortion) prądu sieci zasilającej oraz gabaryty i koszt filtra. W trakcie seminarium zostaną omówione zasady predykcji prądów i napięć w filtrze LCL sprzęgającym przekształtniki energoelektroniczne z siecią. Na podstawie schematu zastępczego filtra w wirującym układzie współrzędnych, zostaną omówione równania opisujące poszczególne wielkości elektryczne w filtrze. Ponadto, zostanie przedstawiona ich graficzna interpretacja będąca podstawą nowego algorytmu sterowania omawianego przekształtnika.

W drugiej części seminarium zostanie wskazane ważne zagadnienie związane z rosnącą ilością odnawialnych źródeł energii w nowoczesnej sieci elektroenergetycznej. Wyjaśniony zostanie mechanizm powstawania, skutki i przyczyny braku zadziałania zabezpieczeń przed niepożądaną pracą wyspową. Zaprezentowana zostanie klasyfikacja metod przeciwdziałających temu zjawisku wraz z przykładowym wynikiem wykorzystania jednej z metod współpracującej z zaproponowanym predykcyjnym algorytmem sterowania. Proponowane algorytmy sterowania będą ilustrowane wynikami badań symulacyjnych i testów laboratoryjnych.