Seminarium naukowe w dniu 20.06.2018 r.

13-06-2018
Seminarium naukowe mgr inż. E. Piotrowska

Prelegent:

mgr inż. Ewa Piotrowska,
doktorantka Wydziału Elektrycznego PB.

Tytuł referatu:

Wykorzystanie teorii układów dynamicznych niecałkowitego rzędu do analizy obwodów elektrycznych zawierających superkondensatory.

sala WE-007, Wydział Elektryczny PB, ul. Wiejska 45D.

20 czerwca 2018 r. (środa),   11:15.

Dodatkowe informacje:

Seminarium naukowe mgr. inż. Ewy Piotrowskiej jest związane z planowanym wszczęciem przewodu doktorskiego w dyscyplinie naukowej elektrotechnika. Opiekunem naukowym pracy jest prof. dr hab. inż. czł. rzecz. PAN Tadeusz Kaczorek.

Streszczenie:

W wystąpieniu zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące zastosowania rachunku różniczkowego niecałkowitego rzędu w modelowaniu dynamiki napięć i prądów w obwodach elektrycznych zawierających superkondesatory. Zastosowanie alternatywnych metod opisu matematycznego wynika ze złożoności zjawisk  zachodzących wewnątrz superkondensatora, wobec których klasyczny model oparty na założeniu o stałej pojemności jest niewłaściwy.  Z kolei schematy zastępcze superkondensatorów, ze względu na rozbudowaną  strukturę topologiczną, wymagają znajomości wielu parametrów, co komplikuje proces modelowania  i wpływa na złożoność obliczeń.

Rozważane będą definicje pochodnych niecałkowitego rzędu –  według  Caputo oraz CFD (ang. Conformable Fractional Derivative), dla których uzyskano ogólne rozwiązanie równania stanu. Zostaną przedstawione wyniki doświadczeń dotyczących odpowiedzi obwodów RC zawierających superkondesatory na skokowe napięcie sterujące. W ten sposób możliwa była estymacja parametrów proponowanego schematu zastępczego superkondensatora oraz sklasyfikowanie definicji pochodnych niecałkowitego rzędu ze względu na dokładność  odwzorowania właściwości dynamicznych superkondensatorów.

Opracowane algorytmy obliczeniowe wykorzystujące wiedzę dotyczącą poprawności modeli bazujących na różnych definicjach pochodnych niecałkowitego rzędu  oraz znajomość parametrów superkondesatorów (pseudo-pojemność i rząd pochodnej) powinny pozwolić na modelowanie dynamiki napięć i prądów w złożonych obwodach elektrycznych.