Wycieczka dydaktyczno-naukowa studentów pt. „Poznajmy nowe technologie OZE”

19-05-2018

W dnia 8 – 11 maja 2018 r. miała miejsce wycieczka dydaktyczno-naukowa Poznajmy nowe technologie OZE. Uczestnicy wyjazdu, studenci kierunku Ekoenergetyka (w tym 22 osoby z II roku studiów oraz 3 osoby z III roku), odwiedzili wybrane instalacje energetyczne bazujące na odnawialnych źródłach energii (OZE), zainstalowane na terenie Niemiec.

Szczegółowy plan wycieczki obejmował następujące punkty.
  • Prezentacja projektu smart grid solar, który jest realizowany przez firmę ZAE Bayern (Centrum Badań Stosowanych nad Energią w Bawarii). Celem projektu jest optymalizacja produkcji, integracja instalacji wytwórczych z siecią oraz magazynowanie energii z odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy zwiedzili wybrane części systemu zainstalowane w miejscowościach Hof oraz Arzberg.
  • Wizyta w zakładach komunalnych w Wunsiedel (Stadtwerke Wunsiedel, SWW) – poznanie różnorodnych systemów energetycznych, w które inwestuje miasto Wunsiedel (m.in. układy fotowoltaiczne, energetyka wiatrowa, produkcja pelletów, biomasowe systemy ciepłownicze).
  • Wizyta w parku fotowoltaicznym zarządzanym przez spółkę obywatelską INKAS+Solar w Speichersdorf.
  • Zwiedzanie biogazowni rolniczej Biogasanlage Meierhof będącej źródłem ciepła zasilającym lokalną sieć ciepłowniczą, suszarnię zrębków i produktów rolnych.
  • Wizyta w  Nahwärme Gundlitz spółdzielni zajmującej się wytwarzaniem i dostawą ciepła z biomasy.
  • Wizyta w klastrze energetycznym Christusbruderschaft Selbitz (CCB) zajmującym się wytwarzaniem energii cieplnej z biomasy i obsługującym sieć ciepłowniczą zaopatrującą budynki klasztoru, domu opieki i okoliczne domy jednorodzinne.
  • Wizyta w  Bürgerwindrad Sellanger pierwszej obywatelskiej elektrowni wiatrowej w Bawarii zbudowanej w 1996 r., o mocy 500 kW.
  • Zwiedzanie farmy wiatrowej Selbitz składającej się z 3 turbin (każda o mocy 3 MW), zarządzanej przez spółdzielnię założoną przez mieszkańców regionu.
Fotorelacja z wycieczki dydaktyczno-naukowej Poznajmy nowe technologie OZE.