Seminarium naukowe w dniu 9.05.2018 r.

29-04-2018
Seminarium naukowe mgr inż. Zbigniew Sołjan

Prelegent:

mgr inż. Zbigniew Sołjan,
doktorant Wydziału Elektrycznego PB.

Tytuł referatu:

Koncepcja matematyczna Składowych Asymetrycznych Prądu w niesinusoidalnych asymetrycznych trójfazowych czteroprzewodowych układach elektroenergetycznych.

sala WE-007, Wydział Elektryczny PB, ul. Wiejska 45D.

9 maja 2018 r. (środa),   10:15.

Dodatkowe informacje:

Seminarium naukowe mgr. inż. Zbigniewa Sołjana jest związane z planowanym wszczęciem przewodu doktorskiego w dyscyplinie naukowej elektrotechnika. Opiekunem naukowym pracy jest dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB.

Streszczenie:

Do określenia parametrów energetycznych źródeł oraz odbiorników wykorzystuje się różne teorie mocy. Koncepcja Składowych Asymetrycznych Prądu (SAP) przewiduje podział prądu przewodowego na osiem składowych, tj.: prąd czynny, prąd bierny, prąd przeciwny i prąd zerowy związane z harmoniczną podstawową oraz prądy odkształcenia wyżej wymienionych składowych, powiązane z harmonicznymi wyższych rzędów. Każda składowa prądu może być przedstawiona w postaci przebiegu chwilowego i scharakteryzowana przy zastosowaniu wybranych norm sygnałów.

W wystąpieniu zaproponowana zostanie koncepcja matematyczna metoda Składowych Asymetrycznych Prądu dla niesinusoidalnych asymetrycznych trójfazowych czteroprzewodowych układów elektroenergetycznych z uwzględnieniem impedancji wszystkich czterech przewodów. Wykazana zostanie możliwość wykorzystania koncepcji matematycznej SAP do wyznaczenia prądu referencyjnego elektroenergetycznego filtra aktywnego lub części aktywnej elektroenergetycznego filtra hybrydowego.

W związku z planowanym wszczęciem przewodu doktorskiego, zaproponowane zostaną tytuł, cel, teza i zakres przewidywanej rozprawy doktorskiej.