Gala finałowa konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”

26-04-2018

W dniu 25 kwietnia 2018 r. w Centrum Konferencyjnym MON odbyła się Gala Finałowa IV edycji konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”. Głównym organizatorem konkursu jest Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii (I3TO) Ministerstwa Obrony Narodowej. Celem konkursu jest promocja i prezentacja polskich produktów z dziedziny obronności oraz uhonorowanie nagrodami najlepszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Do tegorocznej edycji konkursu wykonawcy zgłosili blisko 100 projektów.

W uroczystości wzięli udział Pan Artur Szczepaniak, Prezes firmy Moose Inc. oraz dr inż. Wojciech Walendziuk, pracownik Wydziału Elektrycznego. Ich udział wynikał bezpośrednio ze zgłoszenia do konkursu wykonywanego projektu pt. „Modularny system obserwacyjno – inspekcyjny oparty na latającej platformie wielowirnikowej zasilanej ze stacji naziemnej”. Celem projektu jest opracowanie wielowirnikowego systemu monitorowania otoczenia za pomocą kamer światła widzialnego oraz termowizyjnych. Część prac związanych z wykonaniem projektu jest realizowana na Wydziale Elektrycznym PB. Projekt finansowany jest z funduszy europejskich POIR.01.02.00-00-0072/16-00.

W trakcie uroczystej gali konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP” zostały wręczone nagrody dla wykonawców wyróżnionych projektów. W tegorocznej edycji konkursu wyróżniono trzy odrębne kategorie: Koncepcje, Projekty badawczo-rozwojowe oraz Projekty specjalnego przeznaczenia.

W kategorii Koncepcje, pierwsze miejsce jury przyznało Wojskowemu Instytutowi Technicznemu Uzbrojenia (WITU) za Mikrofalową Broń Energii Skierowanej na bazie kompresorów mocy, przeznaczonej do zwalczania pojedynczych i grupowych celów, czyli bezpilotowych statków powietrznych. Drugie miejsce zajął Bojowy Bezzałogowy Statek Powietrzny Wielokrotnego Użytku, a trzecie projekt Kieszonkowej Artylerii Rakietowej – system pocisków rakietowych kalibru 40 mm.

W kategorii Projekty badawczo-rozwojowe pierwszą nagrodę przyznano za projekt modernizacji bezzałogowego statku powietrznego w układzie wielowirnikowym DC-01 Mucha przez integrację z hybrydowym źródłem energii oraz doposażeniem go w głowicę optoelektroniczną z kamerą hiperspektralną do szybkiej identyfikacji wybranych substancji i materiałów w warunkach bojowych. Drugie miejsce zajął projekt głowic GX-2 do bojowych bezzałogowych statków powietrznych, a trzecie projekt Systemu Bezprzewodowego Zarządzania Sterowanymi Przeciwpancerno-Przeciwtransportowymi Ładunkami Wybuchowymi.

W kategorii „Projekt specjalnego przeznaczenia” pierwsze miejsce otrzymał projekt bezzałogowego statku powietrznego w układzie wielowirnikowym DC-01 Mucha. Drugim miejscem nagrodzono głowicę GX-1 do bojowych bezzałogowców, a trzecim, projekt badania nowej głowicy skanowania przestrzennego oraz jej modyfikacji dla robotów mobilnych do mapowania otoczenia.

Więcej informacji na temat gali finałowej jest dostępnych na stronie internetowej Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii.