Poniżej przedstawiona jest kronika Katedry Telekomunikacji i Aparatury Elektronicznej, której zawiązki powstały w roku 1990. Trwała przez trzy dekady – kawał historii ludzkiego życia, ze znaczącym wkładem w dzieje WE i całej PB.
Mam do KTiAE wielki sentyment, nie tylko dlatego, że jestem jedynym pracownikiem, który był z Katedrą związany od jej zalążków do końca istnienia.
Na Wydziale Elektrycznym istniało Studium Elektroniki, na które przyjmowano studentów prawdopodobnie do 1980 roku.
Tę datę uznać można za kamień węgielny historii Katedry. Tego dnia odbyła się na Wydziale Elektrycznym dyskusja z udziałem rektora, prof. dra hab. inż. Kazimierza Pieńkowskiego „w sprawie bazy aparaturowej, lokalowej i rozwoju Wydziału”. W tym czasie rektor forsował ideę utworzenia nowych kierunków studiów na PB (Elektronika, Informatyka, Automatyka i Robotyka). Na zebraniu podjęto decyzję o podjęciu prac przygotowawczych w celu uruchomienia kierunku Elektronika. W krótkim czasie uformowano grupkę pięciu pracowników, zalążek obecnej KTiAE:
Grupa była formalnie przypisana do struktury Zakładu Technik Radiacji (kierownik: doc. dr hab. inż. Władysław Dybczyński), w którym miały być rozwijane prace nad realizacją początkowej idei utworzenia specjalności optoelektronika.
Posiedzenie Rady Wydziału Elektrycznego, na którym podjęto uchwałę o utworzeniu kierunku Elektronika. Był wówczas również dyskutowany projekt zmiany nazwy Wydziału na Wydział Elektrotechniki i Elektroniki. Jakiś czas później dyskutowano nawet podział szybko rozwijającego się wówczas Wydziału na dwa Instytuty: Elektrotechniki i Elektroniki.
Zatwierdzenie przez Senat PB nowej struktury organizacyjnej Wydziału Elektrycznego. Na bazie dotychczasowych Zakładów powstało pięć Katedr: Elektrotechniki Teoretycznej i Metrologii, Elektroenergetyki, Automatyki i Elektroniki, Energoelektroniki i Napędów Elektrycznych, oraz Aparatury Elektronicznej, a także samodzielny Zakład Inżynierii Materiałów Elektrycznych i Elektronicznych. W ramach Katedry Aparatury Elektronicznej (kierownik: dr hab. inż. Władysław Dybczyński, prof. nzw. PB) wyłoniono Zakład Technik Radiacji i Zakład Aparatury Elektronicznej (kierownik: dr inż. Andrzej Sowa). Zakład mieścił się w pomieszczeniach hali maszyn przy ul. Grunwaldzkiej 11.
Egzaminy wstępne na rok akademicki 1991/1992, pierwsza rekrutacja na studia na kierunku Elektronika.
Pierwszy rocznik studentów rozpoczął studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja.
Pracownicą Zakładu Aparatury Elektronicznej została mgr inż. Grażyna Gilewska.
W budowaniu Katedry pomagał dojeżdżający z Warszawy dr hab. inż. Stanisław Rosłoniec, pracownik Wydziału Elektroniki PW. W tym czasie w Katedrze pracowali też jako asystenci Marek Szczerba i Mariusz Szeroki oraz, jako technicy, Dariusz Dąbrowski i Andrzej Moraś.
Kierownikiem laboratorium został inż. Adam Wiktorko, wcześniej, od 1 sierpnia 1988, pracujący na Wydziale Mechanicznym.
Z Leningradzkiego Instytutu Elektrotechnicznego (ЛЭТИ) w St. Petersburgu przybył do Zakładu prof. dr hab. inż. Jurij Pietrowicz Griszin.
Do Zakładu przyszła pani Wiesława Hryniewicka (pracująca na Politechnice od 1971 r.), która objęła obowiązki administracyjne i biurowe.
Ekipę techniczną Zakładu wzmocnił inż. Zbigniew Pyłko.
Z Leningradzkiego Instytutu Elektrotechnicznego (ЛЭТИ) w St. Petersburgu przybył do Zakładu prof. dr hab. inż. Giennadij Gieorgiewicz Czawka.
Kolejnym asystentem w Katedrze został mgr inż. Dariusz Bochen.
Prowadzenie zajęć w Katedrze rozpoczął prof. dr hab. med. Janusz Badurski.
Uchwała Rady Wydziału w sprawie utworzenia, w miejsce dotychczasowej Katedry Aparatury Elektronicznej, dwóch jednostek organizacyjnych: Katedry Promieniowania Optycznego na bazie istniejącego Zakładu Technik Radiacji (kierownik: dr hab. inż. Władysław Dybczyński, prof. nzw. w PB), oraz Katedry Aparatury Elektronicznej (kierownik: dr hab. inż. Andrzej Sowa, prof. nzw. w PB) na bazie istniejącego Zakładu Aparatury Elektronicznej.
Mirosław Zielenkiewicz obronił pracę doktorską w Sankt Petersburgu.
Odejście dra inż. Mirosława Zielenkiewicza; wraz z dwoma wspólnikami założył firmę, zarejestrowaną w roku 1995 pod nazwą RST.
Pracę w Katedrze rozpoczęli: dr inż. Witold Holiczer i mgr inż. Dariusz Jańczak.
W ramach godzin zleconych rozpoczął prowadzenie zajęć ze studentami dr inż. Jerzy Kołłątaj.
Do kadry naukowej Katedry dołączyło trzech młodych asystentów: mgr inż. Maciej Sadowski, mgr inż. Andrzej Zankiewicz i mgr inż. Bogusław Bajko.
Podział Katedry Aparatury Elektronicznej na dwa Zakłady: Zakład Radioelektroniki i Kompatybilności Elektromagnetycznej oraz Zakład Elektronicznej Aparatury Medycznej i Ekologicznej. Katedrę nazwano Katedrą Telekomunikacji i Aparatury Elektronicznej. Po kilku latach zlikwidowano na Wydziale podział katedr na zakłady.
Drugą panią na stanowisku naukowo-dydaktycznym w naszej Katedrze została mgr inż. Renata Markowska.
Mgr inż. Eugeniusz Olech rozpoczął pracę w Katedrze na stanowisku asystenta.
Katedra wzbogaca się o dwóch nowych asystentów, a są nimi mgr inż. Krzysztof Konopko i mgr inż. Grzegorz Kraszewski.
Dr inż. Jerzy Kołłątaj, prowadzący od 4 lat zajęcia zlecone, został etatowym pracownikiem naukowym Katedry.
Obrona doktoratu mgr inż. Leszka Augustyniaka. Obrona odbyła się na naszym Wydziale.
Nowym asystentem w Katedrze został mgr inż. Norbert Litwińczuk.
Mgr inż. Jarosław Wiater został nowym asystentem, wzmacniając „wysokonapięciową” część naszej Katedry.
Pracę doktorską obronił mgr inż. Dariusz Jańczak. Obrona miała miejsce na naszym Wydziale.
W skład naszej Katedry weszła dr inż. Ewa Świercz.
Pracę w Katedrze na stanowisku asystenta rozpoczął mgr inż. Marek Garbaruk.
Stopień doktora uzyskała mgr inż. Grażyna Gilewska. Obrona pracy doktorskiej odbyła się na naszym Wydziale.
Mgr inż. Jan Surowski rozpoczął pracę na stanowisku technika.
mgr inż. Maciej Sadowski uzyskał stopień doktora.
Nowym asystentem w Katedrze został mgr inż. Andrzej Holiczer.
Nowym pracownikiem Katedry został dr inż. Adam Nikołajew. To jego powrót na Politechnikę, wcześniej, w latach 1983-93, był asystentem, teraz został starszym wykładowcą.
Po odejściu na emeryturę p. Wiesławy Hryniewickiej, sekretariat Katedry objęła we władanie Honorata Kruk.
Pracę doktorską obronił mgr inż. Krzysztof Konopko. Obrona pracy odbyła się na naszym Wydziale.
Mgr inż. Renata Markowska uzyskała stopień doktora, broniąc pracę na naszym Wydziale.
Dr inż. Karol Aniserowicz uzyskał stopień doktora habilitowanego. Stopień został nadany przez Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.
Mgr inż. Jan Surowski przeszedł na emeryturę.
Mgr inż. Norbert Litwińczuk obronił pracę doktorską na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.
Dr inż. Adam Nikołajew awansował na stanowisko adiunkta.
Pożegnaliśmy odchodzącego na emeryturę dra inż. Witolda Holiczera.
Pracę doktorską obronił mgr inż. Marek Garbaruk. Stopień nadał Wydział Elektryczny Politechniki Wrocławskiej.
Na naszym Wydziale pracę doktorską obronił mgr inż. Jarosław Wiater.
Dr inż. Ewa Świercz uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego, nadany przez Wydział Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.
Mamy dwóch kolejnych emerytów: dr inż. Jerzy Kołłątaj i dr inż. Wojciech Kowalski.
Szok w Katedrze: nagła śmierć prof. Andrzeja Sowy.
Karol Aniserowicz zostaje powołany przez Rektora do pełnienia funkcji kierownika Katedry.
Decyzją Rady Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej dr inż. Renata Markowska otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie elektrotechniki.
Odbyła się uroczystość nadania Laboratorium Techniki Wysokich Napięć imienia prof. dra hab. inż. Andrzeja Witolda Sowy. Odsłonięto tablicę pamiątkową przed wejściem do laboratorium.
Z Katedry odchodzi dr inż. Leszek Augustyniak.
Pożegnanie dra Andrzeja Holiczera, który zdecydował się na karierę konstruktora w przemyśle.
Mgr inż. Grzegorz Kraszewski przeszedł do pracy w Laboratorium Komputerowym Wydziału Elektrycznego.
Prof. Giennadij G. Czawka przeszedł na emeryturę.
Senat Politechniki Białostockiej nadał dr. inż. Dariuszowi Jańczakowi stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika.
Na mocy zarządzenia Rektora PB Katedra Telekomunikacji i Aparatury Elektronicznej została połączona z Katedrą Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej, tworząc Katedrę Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej.
Miało już nie być nowych wpisów w Kronice KTiAE, ale mamy znów szokującą wiadomość: nagła śmierć prof. Giennadija G. Czawki.
A właściwie – dlaczego nie pisać dalej o ludziach dawnej KTiAE, póki nie zniknie ta strona internetowa. Na emeryturę odszedł prof. Jurij P. Griszin.
Na emeryturę odszedł inż. Adam Wiktorko.
Na emeryturę odchodzi piszący te słowa: dr hab. inż. Karol Aniserowicz, prof. PB.