Katedra Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej

Światłowody LMA domieszkowane Tm3+ i Ho3+ do emisji w zakresie spektralnym 1,6-2,1 µm

03.2023 01

prof. dr hab. inż. Jan Dorosz, dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB, dr hab. inż. Piotr Miluski, prof. PB mgr inż. Krzysztof Markowski (doktorant)

WE-306, 10:15

Światłowody LMA (Large Mode Area) wykorzystywane są w celu uzyskania propagacji wysokiej jakości wiązki optycznej w nowych konstrukcjach wzmacniaczy światłowodowych i laserów. Stabilność propagacji modowej ma kluczowe znaczenie w wielu zastosowaniach. Takie konstrukcje profilu współczynnika załamania światła (LMA) znacznie obniżają gęstość mocy optycznej oraz redukują efekty nieliniowe. Obecnie, intensywnie badane są nowe konstrukcje profilu współczynniku załamania światła oraz profilu domieszkowania lantanowców. Dobrze znana technologia modyfikowanego chemicznego osadzania z fazy gazowej (MCVD) jest powszechnie stosowana od kilku ostatnich dziesięcioleci do produkcji włókien światłowodowych o ultraniskiej tłumienności. Domieszkowanie rdzenia światłowodu lantanowcami umożliwia generację mocy optycznej bezpośrednio w rdzeniu światłowodowym. W ostatnich latach technologia domieszkowania chelatami (CDT) jest szeroko stosowana do wytwarzania preform światłowodów aktywnych. Niewątpliwą zaletą MCVD-CDT jest możliwość modyfikacji profilu domieszkowania lantanowcami w wielopierścieniowych konstrukcjach rdzeni. Przedstawiona zostanie nowa konstrukcja światłowodu typu podwójny płaszcz (rdzeń 20 μm i płaszcz 250 μm) z rdzeniem wielopierścieniowym domieszkowanym pierwiastkami ziem rzadkich (Al/Tm3+/Ho3+). Symulacja właściwości modowych oparta na zmierzonym profilu współczynnika załamania światła wykazała, że średnica pola modu podstawowego LP01 dla długości fali λ=2000 nm wynosi ​​42,6 µm. Uzyskano pracę jednomodową dla długości fali powyżej λc = 781 nm. Zostanie zaprezentowane widmo luminescencji w strukturze światłowodu w zakresie (1,6-2,1 µm) przy wzbudzeniu 796 nm. Zaprezentowany zostanie profil spektralny w funkcji długości włókna optycznego (λmax, FWHM). Profil domieszkowania przy użyciu mikroanalizatora elektronowego (EPMA) potwierdził uzyskanie stężenia wagowego Tm2O3: 0,19% i Ho2O3: 0,07%. Charakterystyka optyczna i strukturalna preformy światłowodowej potwierdza wielopierścieniową strukturę rdzenia światłowodowego wytworzonego w procesie osadzania MCVD-CDT. Zaproponowany światłowód może być stosowany jako jednomodowe źródło promieniowania (w zakresie 2 μm) w nowych konstrukcjach urządzeń fotonicznych.