Praca statutowa prowadzona przez KEFiTŚ

Praca statutowa S/WE/3/2018

Tytuł projektu: Technologia światłowodów aktywnych oraz inteligentne systemy przetwarzania energii

Słowa kluczowe: włókna aktywne, włókna polimerowe, czujniki optyczne, diody LED dużej mocy, aplikacje oświetlaczy ledowych, metody analizy stanu sieci elektroenergetycznych

Cel realizacji zadania:

• Opracowanie technologii światłowodów współ-domieszkowanych jonami pierwiastków ziem rzadkich oraz analiza ich właściwości luminescencyjnych. Optymalizacja stężeń domieszek aktywnych pod kątem uzyskania efektywnego transferu energii donor – akceptor i w rezultacie wzmocnionej emisji spontanicznej. Wstępne badania nad domieszkowaniem światłowodów metalami przejściowymi pod kątem uzyskania szerokopasmowej luminescencji.
  •  Opracowanie technologii wytwarzania cylindrycznych i planarnych luminescencyjnych polimerowych struktur światłowodowych domieszkowanych związkami lantanowców i barwnikami organicznymi. Badanie możliwości wykorzystania włókien polimerowych do kształtowania widma luminescencji poprzez zjawiska konwersji i transferów energii.
  • Opracowanie metod analizy efektywności wytwarzania, dostarczania oraz użytkowania energii elektrycznej w sieciach i instalacjach elektrycznych z uwzględnieniem inteligentnych systemów dystrybucji i przetwarzania energii elektrycznej.
  • Poprawa pewności zasilania odbiorców poprzez zwiększenie niezawodności sterowników polowych stosowanych w stacjach SN, opracowanie innowacyjnych algorytmów adaptacyjnych zabezpieczeń (DS).
  • Opracowanie przestrajalnych półprzewodnikowych źródeł światła i układów oraz systemów oświetleniowych, w tym układów zasilania, sterowania i detekcji parametrów elektro-optycznych.
  • Opracowanie metod analizy wpływu promieniowania od źródeł sztucznych i naturalnych i ich aplikacji na efektywność energetyczną oraz parametry cyrkadialne, fotometryczne i fotobiologiczne.

Planowane efekty naukowe i praktyczne:

• Konstrukcje światłowodów ze szkieł krzemionkowych oraz wieloskładnikowych charakteryzujących się luminescencją w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Określenie warunków technologicznych wytwarzania światłowodów współ-domieszkowanych metalami przejściowymi i parametrów spektroskopowych.
  • Konstrukcje walcowych i planarnych polimerowych struktur optycznych domieszkowanych pierwiastkami ziem rzadkich i związkami organicznymi do aplikacji w układach sensorowych i fotowoltaicznych.. Określenie warunków technologicznych wyciągania współ-domieszkowanych włókien światłowodowych (PMMA).
  • Konstrukcje optoelektronicznych źródeł promieniowania opartych o zjawiska konwersji energii w domieszkowanych włóknach polimerowych.
  • Modele ograniczania strat mocy czynnej i biernej w układach elektroenergetycznych poprzez poprawę wskaźników jakości energii elektrycznej
  • Algorytmy układów do symetryzacji napięć w sieciach elektroenergetycznych średniego napięcia,
  • Wytyczne dotyczące lokalizacji lokalnych magazynów energii umożliwiających poprawę efektywności energetycznej lokalnej dystrybucji energii z uwzględnieniem OZE,
  • Modele prognostyczne mocy i energii wytwarzanej przez OZE wykorzystywane w lokalnych systemach elektroenergetycznych,
  • Algorytmy inteligentnych zabezpieczeń, cyberbezpieczeństwo systemów sterowania i nadzoru stacji rozdzielczych SN,
  • Metoda modelowania rozkładu luminancji i światłości uwzględniająca przestrzenny i widmowy rozkład źródeł światła oraz charakterystyki spektralne materiałów w warunkach referencyjnych.
  • Opracowanie nowych wskaźników jakościowych dla systemów oświetleniowych uwzględniających parametry fotometryczne, cyrkadialne i fotobiologiczne.
  • Analiza zanieczyszczenia światłem oraz promieniowania naturalnego na efektywność energetyczną i parametry cyrkadialne, fotometryczne i fotobiologiczne
  • Modele zarządzania i sterowania systemami oświetleniowymi z układami sensorycznymi