Seminarium naukowe: Trójwymiarowe obrazowanie radarowe z syntetyczną aperturą z wykorzystaniem strojenia trajektorii platformy radaru

12-06-2023

Prelegent: Jędrzej Drozdowicz
Tytuł referatu: Trójwymiarowe obrazowanie radarowe z syntetyczną aperturą z wykorzystaniem strojenia trajektorii platformy radaru
Termin: 14 czerwca 2023 r. (środa), godz. 11:00
Miejsce: Wydział Elektryczny, WE-007

Radarowe systemy obrazujące z syntetyczną aperturą montowane na platformach latających wykorzystywane są w wielu dziedzinach, między innymi przemyśle, nauce oraz obronności, pozwalając uzyskać dodatkowe informacje dotyczące obrazowanego obiektu lub obszaru w porównaniu z systemami optycznymi. Obecnie stosowane są przede wszystkim systemy uzyskujące zobrazowania dwuwymiarowe. Uzyskanie zobrazowania trójwymiarowego wymaga wielu równoległych przelotów platformy, co przekłada się na długi czas pomiaru, mający szczególne znaczenie w przypadku małych systemów bezzałogowych (wielowirnikowców) zasilanych bateryjnie.

Tematem prezentacji jest nowa metoda uzyskiwania zobrazowań trójwymiarowych z wykorzystaniem dostrajanej, nieprostoliniowej trajektorii platformy radaru. Najważniejszym elementem metody jest algorytm wyznaczania trajektorii uwzględniający model ruchu platformy radaru, dzięki któremu możliwe jest uzyskiwanie zobrazowań o zadanej jakości szybciej niż z wykorzystaniem trajektorii prostoliniowej.
Zastosowano powszechnie stosowany w wielowirnikowcach i płatowcach model ruchu o ograniczonym zrywie oraz model planowania trasy oparty o punkty kontrolne, która pozwala na określenie oczekiwanej jakości zobrazowania – rozdzielczości oraz parametrów listków bocznych.

Aby poprawić jakość uzyskiwanych zobrazowań stosowane jest dostrajanie trajektorii wykorzystujące minimalizację funkcji kosztu.

Jędrzej Drozdowicz: doktorant dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja, Politechniki Warszawskiej