Prof. dr hab. inż. Giennadij Czawka (1942-2020)

22-05-2020

Z głębokim smutkiem informujemy, że 20 maja 2020 r. zmarł
prof. dr hab. inż. Giennadij Czawka,
wieloletni pracownik Wydziału Elektrycznego, szanowany nauczyciel kolejnych pokoleń elektroników,
naukowiec o ogromnej wiedzy, przyjaciel.
W naszej pamięci pozostanie jako człowiek bezpośredni w kontaktach, uczynny i pełen życzliwości.

Profesor Giennadij Czawka (1942 – 2020) uzyskał stopień doktora habilitowanego w 1987 r., zaś tytuł profesora w 1990 r. W latach 1965 – 1993 był pracownikiem w Państwowym Uniwersytecie Elektrotechnicznym w Sankt-Petersburgu (ZSRR, Rosja), przechodząc pełną ścieżkę kariery naukowej od inżyniera (asystenta), przez doktora, doktora habilitowanego do profesora nauk technicznych.

Prof. dr hab. inż. Giennadij Czawka w roku 1993 podjął pracę w Politechnice Białostockiej, na Wydziale Elektrycznym. W ostatnim okresie był pracownikiem Katedry Telekomunikacji i Aparatury Elektronicznej.

Zainteresowania naukowe profesora Giennadija Czawki skupiały się na:

• zagadnieniach projektowania i optymalizacji wieloelementowych układów antenowych;
  • opracowaniu nowych systemów, układów radiowych, w tym urządzeń i systemów ultraszerokopasmowych;
  • problemach kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń radiowych;
  • opracowaniu metod modelowania komputerowego układów antenowych.

Prof. dr hab. inż. Giennadij Czawka był nauczycielem kolejnych pokoleń elektroników jak również opiekunem i promotorem w przewodach doktorskich pracowników i doktorantów Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Swoim doświadczeniem i nowymi pomysłami inspirował do podejmowania w ramach prac badawczych oraz rozpraw doktorskich, zagadnień praktycznych, perspektywicznych.

Swoją szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie systemów antenowych wykorzystał w pracach na rzecz między innymi Wojskowego Instytutu Łączności w Zegrzu, Centrum Odbiorczego Gdynia-Radio, Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji w Warszawie.

Profesor Giennadij Czawka dał się poznać jako doskonały popularyzator wiedzy z zakresu złożonych układów antenowych. Był autorem lub współautorem 6 monografii naukowych oraz licznych artykułów naukowych poświęconych problematyce układów antenowych. Ostatnia Jego monografia z zakresu szerokopasmowych systemów radiowych ukazała się w 2018 r.